Respuesta :

[tex]\text{Answer: V= 66.99cm}^3[/tex]

Given data

Height of the cone = 4cm

Diameter of the cone = 8 cm

Our radius can be calculated from the diameter

Radius = Diameter / 2

Radius = 8/2

Radius = 4cm

Volume of a cone is given as

[tex]\begin{gathered} V\text{ = }\frac{1}{3}\cdot\pi\cdot r^2\cdot h \\ r\text{ = 4cm, and h = 4cm} \\ V\text{ = }\frac{1}{3}\cdot\text{ 3.14 }\cdot4^2\cdot\text{ 4} \\ V\text{ = }\frac{1\text{ x 3.14 x 16 x 4}}{3} \\ V\text{ = }\frac{200.96}{3} \\ V=66.99cm^3 \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico