Emily needs to make party hats in the shape of a cone. She
wants the hat to have a radius of 6 inches and a height of
15 inches. What is the volume of the party hat?
a) 565.2
b) 94.2
c) 2260.8
d) 188.4
the volume of a cone is equal to
[tex]V=\frac{1}{3}\cdot\pi\cdot r^2\cdot h[/tex]we have
pi=3.14
r=6 in
h=15 in
substitute
[tex]\begin{gathered} V=\frac{1}{3}\cdot3.14\cdot6^2\cdot15 \\ V=565.2\text{ in3} \end{gathered}[/tex]answer is option A