Answer:
She needs an additional $15 to buy the the tickets for the concert
Explanation:
The amount earned = $135
Let the number of tickets = x
one ticket cost $50
Therefore, 3 tickets = 3 x $150
Cost of 3 tickets = $150
Therefore, she can buy 3 $50 tickets for the concert, she needs additional $15