Given:
The initial volume of the gas, V₁=3200 ml=3.2×10⁻³ m³
The initial pressure of the gas, P₁=122 kPa
The initial temperature of the gas, T₁=27 °C=300 K
The final temperature, T₂=65 °C=338 K
The final pressure, P₂=112 kPa
To find:
The final volume of xenon gas.
Explanation:
From the combined gas law,
[tex]\frac{P_1V_1}{T_1}=\frac{P_2V_2}{T_2}[/tex]Where V₂ is the volume after it is heated.
On rearranging the above equation,
[tex]V_2=\frac{T_2P_1V_1}{T_1P_2}[/tex]On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} V_2=\frac{338\times112\times10^3\times3.2\times10^{-3}}{300\times112\times10^3} \\ =3.61\text{ m}^3 \end{gathered}[/tex]Final answer:
The volume of the balloon when it is heated is 3.61 m³