Answer:
2,474,456.6 gallons
Explanation:
Given the cylindrical tank with the following dimension:
• Diameter = 90 ft
Therefore, radius = 90/2 = 45 ft
• Height = 52 ft
The volume of a cylinder is obtained using the formula below:
[tex]\begin{gathered} \text{Volume}=\pi r^2h \\ =\pi\times45^2\times52 \\ =330809.71\text{ cubic foot} \end{gathered}[/tex]Next, we convert to gallons:
[tex]\begin{gathered} \frac{1\text{ cubic foot}}{7.48\text{ gallons}}=\frac{330809.71}{x\text{ gallons}} \\ x=330809.71\times7.48 \\ x=2,474,456.6\text{ gallons} \end{gathered}[/tex]There are 2,474,456.6 gallons of molasses in the tank.