We have to use Newton's Second Law, knowing that the friction force is
[tex]F_{\mu}=-mg\mu[/tex]Then,
[tex]F-mg\mu=ma[/tex]Because the friction force is against the movement.
We know that m = 5kg, F = 75N, friction = 10.
[tex]75-10=5\cdot a[/tex]Let's solve for a
[tex]\begin{gathered} \frac{65}{5}=a \\ a=13m/s^2 \end{gathered}[/tex]The acceleration is 13 meters per square second.
Also, the force acting on the object is 65N because we have a net force present there.