Answer:
$112,000
Explanation:
Cost of the house = $140,000
Percentage made as down payment =20% =0.2
Therefore, the amount loaned will be:
[tex]\begin{gathered} =(1-0.2)\times140,000 \\ =0.8\times140,000 \\ =112,000 \end{gathered}[/tex]Her loan was $112,000.