Respuesta :

Solution:

Given:

[tex]\begin{gathered} Base\text{ salary}=\text{ \$}600 \\ commission=13\text{ \%}=\frac{13}{100}=0.13 \end{gathered}[/tex]

Part A:

The linear function S(x) is given by;

[tex]S(x)=600+0.13x[/tex]

Part B:

S(6000) is when x = 6000, the weekly salary is;

[tex]\begin{gathered} S(x)=600+0.13x \\ S(6000)=600+0.13(6000) \\ S(6000)=600+780 \\ S(6000)=\text{ \$}1380 \end{gathered}[/tex]

The interpretation:

The sales person's weekly salary when a sales of $6,000 was made is $1,380

ACCESS MORE
EDU ACCESS