Respuesta :

Answer

Number of atoms of Li =

[tex]1.807x10^{24}\text{ atoms}[/tex]

Explanation

Given

moles of Li = 3 moles

Required: Number of atoms of Li

Solution

[tex]\begin{gathered} 1\text{ mole = 6.022x10}^{23}\text{ atoms} \\ 3\text{ moles = x atoms} \\ \\ Solve\text{ for x} \\ \\ x\text{ = \lparen3 moles x 6.022x10}^{23})\div1\text{ mole} \\ x\text{ = 1.807x10}^{24}\text{ atoms} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico