A plane flies a distance d between two cities during 2 hours with an average speed of 800 km/h. A second plane covers the same distance d with an average speed of 400 km/h. The time of flight taken by the second plane to cover the distance d is equal to:

A plane flies a distance d between two cities during 2 hours with an average speed of 800 kmh A second plane covers the same distance d with an average speed of class=

Respuesta :

Given

Plane A

d = distance

t = 2h

v_a = 800 km/h

Plane B

d = distance

v_b = 400 km/h

Procedure

The planes cover the same distance but at different speeds so we can match the equations for distance.

[tex]\begin{gathered} d_a=d_b \\ v_at_a=v_bt_b \\ t_b=\frac{v_at_a}{v_b} \\ t_b=\frac{800km/h*2h}{400km/h} \\ t_b=4h \end{gathered}[/tex]

The time for the second flight is 4h

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico