Respuesta :

Given:

The focal length is f = 79 cm

Also,

[tex]q_{min}=-19\text{ cm}[/tex]

Required: p_min

Explanation:

The p_min can be calculated as

[tex]\begin{gathered} p_{min}=\frac{fq_{min}}{q_{min}-f} \\ =\frac{(-79\text{ cm})(-19\text{ cm})}{-19\text{ cm}-(-79\text{ cm})} \\ =25.02\text{ cm} \end{gathered}[/tex]

Final Answer: The value of p_min is 25.02 cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico