The point estimate of the mean is the sample mean. This value is already given: 34.12 cm.
In order to construct a 95% confidence interval for the mean, first let's calculate the value of z that corresponds to the value of alpha below:
[tex]\begin{gathered} \frac{\alpha}{2}=100-95\\ \\ \frac{\alpha}{2}=5\\ \\ \alpha=2.5 \end{gathered}[/tex]Looking at the z-table, the z-scores for a percentage of 2.5% and 97.5% are -1.96 and 1.96.
Now, let's use these values in the formula below to calculate the boundaries of the confidence interval:
[tex]\begin{gathered} z=\frac{x-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}\\ \\ \\ \\ -1.96=\frac{x_{lower}-34.12}{\frac{1.18}{5}}\\ \\ x_{lower}=34.12-1.96\cdot\frac{1.18}{5}\\ \\ x_{lower}=33.66\\ \\ \\ \\ 1.96=\frac{x_{upper}-34.12}{\frac{1.18}{5}}\\ \\ x_{upper}=34.12+1.96\cdot\frac{1.18}{5}\\ \\ x_{upper}=34.58 \end{gathered}[/tex]Therefore the confidence interval is [33.66, 34.58].