The Solution:
The question says:
8 packages of batteries cost $10.50
We are required to find how much 6 packages would cost.
[tex]\begin{gathered} 8\text{ packages = \$10.50} \\ So, \\ 1\text{ packages = }\frac{10.50}{8} \end{gathered}[/tex]So, the cost of 6 packages of batteries would be
[tex]6\text{ packages =6}\times\frac{10.50}{8}=7.875\approx\text{ \$7.88}[/tex]Therefore, the cost of 6 packages of batteries would be $7.88