owens finds a rock that has some gold in it . The rock has mass of 125 grams . He removed the gold, which is 18% of the mass of the rock. How much gold does he have ?

owens finds a rock that has some gold in it The rock has mass of 125 grams He removed the gold which is 18 of the mass of the rock How much gold does he have class=

Respuesta :

owens finds a rock that has some gold in it . The rock has mass of 125 grams . He removed the gold, which is 18% of the mass of the rock. How much gold does he have ?​

Remember that

18%=18/100=0.18

so

Multiply the total weight by the factor 0.18

125*(0.18)=22.5 grams

answer is 22.5 gr

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico