We will have the following:
First, we will write down the information given:
[tex]\begin{cases}v_i=0.5m/s \\ \\ v_f=0m/s \\ \\ d=1m \\ \\ a=\text{?}\end{cases}[/tex]Then from the third kinematic equation:
[tex]v^2_f-v^2_i=2ad[/tex]So:
[tex](0m/s)^2-(0.5m/s)^2=2(1m)a=-\frac{1}{4}m^2/s^2=(2m)a[/tex][tex]\Rightarrow a=-\frac{1}{8}m/s^2[/tex]So, it's acceleration is -0.125 m/s^2.
Then for the scenario we are interested in:
[tex]\begin{cases}v_i=1m/s \\ \\ v_f=0m/s \\ \\ d= \\ \\ a=-0.125m/s^2\end{cases}[/tex]So:
[tex](0m/s)^2-(1m/s)^2=2(-0.125m/s^2)d\Rightarrow-1m^2/s^2=(-0.25m/s^2)d[/tex][tex]\Rightarrow d=4m[/tex]So, the cart moved 4 meters.