Answer:
[tex]B[/tex]Explanation:
Here, we want to get the number of Joules needed to be added
Mathematically, this is the amount of heat needed which could be calculated by:
[tex]Q\text{ = mc}\Delta T[/tex]where:
m is the mass of the iron which is 1000 g
c is the specific heat capacity which is 0.449
delta T is the temperature change which is the difference between final and initial temperature (250-25 = 225 degrees celsius)
Substituting the values, we have it that:
[tex]Q\text{ = 1000}\times0.449\text{ }\times\text{ 225 = 101,025 J}[/tex]