compressed0.32 meters
Explanation
Step 1
The force exerted by a spring on objects attached to its ends is proportional to the spring's change in length away from its equilibrium length and is always directed towards its equilibrium position.
[tex]F=-kx.[/tex]so
let
[tex]\begin{gathered} k=573\text{ }\frac{\text{N}}{m} \\ F=184\text{ N} \end{gathered}[/tex]replace and solve for x
[tex]\begin{gathered} F=-kx \\ 184=-573\frac{N}{m}\cdot x \\ divide\text{ both sides by 573 N/m} \\ \frac{184}{-573\frac{N}{m}}=\frac{-573\frac{N}{m}\cdot x}{-573\frac{N}{m}} \\ -0.32\text{ m=x} \end{gathered}[/tex]the negative symbol indicates the spring is compresed
so, the answer is
0.32 meters
I hope this helps you