Theoretical yield = 8.33 grams
percent yield = 21.7%
Given the balanced chemical reaction between hydrogen and nitrogen to produce ammonia expressed as:
[tex]3H_2(g)+N_2(g)\rightarrow2NH_3(g)[/tex]Given the following parameters
Mass of H2 = 1.48grams
Mass of N2 = 9.97grams
Determine the moles of each reactant
[tex]\begin{gathered} moles\text{ of H}_2=\frac{mass}{molar\text{ mass}} \\ moles\text{ of H}_2=\frac{1.48g}{2.016gmol^{-1}} \\ moles\text{ of H}_2=0.734moles \\ moles\text{ of 1 atom }of\text{ H}_2=\frac{0.734}{3}=0.245moles \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} moles\text{ of N}_2=\frac{9.97}{28} \\ moles\text{ of N}_2=0.356moles \end{gathered}[/tex]Since the moles of 1 atom of H2 gas is lower than that of nitrogen gas, hence H2 is the limiting reactant
According to stoichiometry, 3 moles of H2 produces 2 moles of ammonia, the moles of ammonia required will be:
[tex]\begin{gathered} moles\text{ of NH}_3=\frac{2}{3}\times0.734 \\ moles\text{ of NH}_3=0.489moles \end{gathered}[/tex]Determine the mass of NH3 (theoretical yield)
[tex]\begin{gathered} Mass\text{ of NH}_3=moles\times molar\text{ mass} \\ Mass\text{ of NH}_3=0.489moles\times\frac{17.031g}{mol} \\ Mass\text{ of NH}_3=8.33grams \end{gathered}[/tex]Hence the theoretical yield in grams for this reaction is 8.33 grams
Determine the percentage yield
[tex]\begin{gathered} \%yield=\frac{actual}{theoretical}\times100 \\ \%yield=\frac{1.81g}{8.33g}\times100 \\ \%yield=0.217\times100 \\ \%yield=21.7\% \\ \end{gathered}[/tex]Therefore the percent yield for this reaction is 21.7%