Respuesta :

Given:

[tex]\begin{gathered} \text{ Principal Amount=12500} \\ \text{Interest rate=12\%} \\ \text{Compund quarterly} \\ \text{time = 5 year} \end{gathered}[/tex]

Formula of compound interest:

[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]

Where,

[tex]\begin{gathered} A=\text{ Amount } \\ P=\text{ Principal} \\ n=\text{Number of time interest is compounded per unit }^{\prime}t^{\prime} \\ t=\text{ time} \\ r=\text{ interest rate} \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} P=12500 \\ r=\frac{12}{100} \\ r=0.12 \\ n=3 \\ t=5 \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} A=P(1+\frac{r}{n})^{nt} \\ A=12500(1+\frac{0.12}{3})^{3\times5} \\ A=12500(1+0.04)^{15} \\ A=12500(1.04)^{15} \\ A=12500\times1.8009 \\ A=22511.79 \end{gathered}[/tex]

The final amount after 5 year is 22511.79

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico