Step 1: Write out the formula
[tex]\text{TSA = }2(lw+lh+hw)[/tex][tex]\begin{gathered} \text{where} \\ \text{TSA = the total surface area of the box} \\ l=\text{ the length of the box} \\ w=\text{ the width of the box} \\ h=\text{ the height of the box} \end{gathered}[/tex]Step 2: Write out the given values and substitute them into the formula
[tex]\begin{gathered} l=12in \\ w=3in \\ h=10in \end{gathered}[/tex]Therefore,
[tex]\text{TSA = 2(12}\times3+12\times10+10\times3)=2(36+120+30)=2\times186=372in^2[/tex]The quantity of wrapping needed is the total surface area of the box.
Therefore, the quantity of wrapping needed is 372 square inches. Choice B