The rate of decay of the mold population is 25 mold spores per day or 25%.
The initial mold population is assumed to be 1640 spores.
The formula for exponential decay is;
[tex]f(x)=a(1-r)^x[/tex]
Where the variables are;
[tex]\begin{gathered} r=0.25 \\ a=1640 \\ x=Number\text{ of days} \end{gathered}[/tex]
We can substitute into the formula and we'll have;
[tex]f(x)=1640(1-0.25)^x[/tex]
For the population of spores to be 350 mold spores, the equation would now become;
[tex]\begin{gathered} 350=1640(1-0.25)^x \\ 350=1640(0.75)^x \\ \text{Divide both sides by 1640;} \\ \frac{350}{1640}=\frac{1640(0.75)^x}{1640} \\ 0.2134=0.75^x \end{gathered}[/tex]
At this point we shall apply the exponent rule;
[tex]\begin{gathered} f(x)=g(x) \\ \text{Then,} \\ \ln (f(x))\ln (g(x)) \end{gathered}[/tex]
Hence;
[tex]\ln (0.2134)=\ln (0.75^x)^{}[/tex]
Next we apply the log rule;
[tex]\log _bx^a=a\log _bx[/tex]
We now re-write our equation as;
[tex]\begin{gathered} \ln (0.2134)=x\ln (0.75) \\ x=\frac{\ln (0.2134)}{\ln (0.75)} \end{gathered}[/tex]
By use of a calculator, the value of x now becomes;
[tex]\begin{gathered} x=5.36907 \\ \text{Rounded to the nearest whole number,} \\ x=5 \end{gathered}[/tex]
That means it would take approximately 5 days for the mold population to reach 350 spores.
Hence, for the population to be less than 350 would take a