Friday, April 23, 20218:19 AMGamma Rays travels at 3.0 x 108m/sec and have a wavelength of1.0 x 10-12 m. What is thefrequency of the Gamma Rays?

Respuesta :

[tex]\begin{gathered} c=f\wedge \\ \text{where} \\ \wedge=wavelength \\ f=\text{frequency} \\ c=propagation\text{ sp}eed\text{ of the wave} \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} c=3\times10^8 \\ f\text{ =?} \\ \wedge=1\times10^{-12} \end{gathered}[/tex]

Therefore,

[tex]\begin{gathered} f=\frac{c}{\wedge} \\ f=\frac{3\times10^8}{1\times10^{-12}} \\ f=3\times10^{8-(-12)} \\ f=3\times10^{20}s^{-1} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico