Answer
384 J
Explanation
Given:
The mass of her lead, m = 75 grams
The initial temperature, T₁ = 40 °C
The temperature needed for her experiment is the final temperature, T₂ = 80 °C
The specific heat of lead, c = 0.128 J/g°C
What to find:
The heat that the lead must absorb so that Lindsey can do her experiment.
Step-by-step solution:
The heat, Q that the lead must absorb so that Lindsey can do her experiment can be calculated using;
[tex]Q=mc\Delta T[/tex]
But ΔT = Final temperature - Initial temperature
ΔT = T₂ - T₁
ΔT = 80 °C - 40 °C
ΔT = 40 °C
Therefore, putting m as 75 g, c as 0.128 J/g°C, and ΔT = 80 °C into the formula above, we have
[tex]\begin{gathered} Q=75g\times0.128J\text{/}g°C\times40°C \\ \\ Q=384\text{ }J \end{gathered}[/tex]
Therefore, the heat that the lead must absorb so that Lindsey can do her experiment is 384 J