Respuesta :

ANSWER:

21.5 cm

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

We have that the formula for the volume of a sphere is the following:

[tex]V=\frac{4}{3}\pi\cdot r^3[/tex]

We replace the value of the volume to calculate the radius, like this:

[tex]\begin{gathered} 5200=\frac{4}{3}\cdot3.14\cdot r^3 \\ r^3=5200\cdot\frac{3}{4\cdot3.14} \\ r=\sqrt[3]{1242.04} \\ r=10.75 \end{gathered}[/tex]

We know that the diameter is twice the radius, therefore:

[tex]\begin{gathered} d=2\cdot10.75=21.5 \\ d=21.5\text{ cm} \end{gathered}[/tex]

The diameter of a bowling ball is 21.5 cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico