2. Janelle deposits $2,000 in the bank. The bank will pay 5% interest per year,compounded annually. This means that Janelle's money will grow by5% each vear.a. Make a table showing Janelle's balance at the end of each year for 5 years.b. Write an equation for calculating the balance b at the end of any year t.c. Approximately how many years will it take for the original deposit todouble in value? Explain your reasoning.d. Suppose the interest rate is 10%. Approximately how many years will ittake for the original deposit to double in value? How does this interest ratecompare with an interest rate of 5%?

Respuesta :

a)

Since the bank pays 5% each year, then the balance after one year will be 105% of the original balance.

To find the balance after one year, calculate what is 105% of 2000 equal to by multiplying 2000 times 105/100:

[tex]2000\times\frac{105}{100}=2000\times1.05=2100[/tex]

The same process is repeated the next year, where the balance will be equal to 105% of 2100:

[tex]2100\times\frac{105}{100}=2100\times1.05=2205[/tex]

And so on. To find the balance on the third year, multiply 2205 by 1.05:

[tex]2205\times1.05=2315.25[/tex]

The balance on the fourth year will be:

[tex]2315.25\times1.05=2431.0125[/tex]

And in the fifth year:

[tex]2431.0125\times1.05=2552.563125[/tex]

Therefore, the table will include the following data:

[tex]\begin{matrix}\text{Year} & \text{Balance} \\ 1 & 2100 \\ 2 & 2205 \\ 3 & 2315.25 \\ 4 & 2431.0125 \\ 5 & 2252.563125 \\ \end{matrix}[/tex]

B)

Since each year the balance gets multiplied by 1.05, then after t years the balance would increase by a factor of 1.05^t.

Since at year 0 the balance was $2000, then the equation that models the balance b after t years is:

[tex]b=2000\times1.05^t[/tex]

C)

To find how many years it will take for the original deposit to double in value, set b=4000 and solve for t:

[tex]\begin{gathered} 4000=2000\times1.05^t \\ \Rightarrow\frac{4000}{2000}=1.05^t \\ \Rightarrow2=1.05^t \\ \Rightarrow t=\log _{1.05}(2) \\ \therefore t=14.2\approx14 \end{gathered}[/tex]

It will take approximately 14 years for the balance to double.

D)

If the interest rate was 10%, then each year the balance would increase by a factor of 110/100, which is equal to 1.1.

Then, the model for the balance as a function of time would be:

[tex]b=2000\times1.1^t[/tex]

And the time that it would take for the balance to double would be:

[tex]t=\log _{1.1}(2)=7.27\approx7[/tex]

Then, it would take approximately 7 years for the balance to double if the interest rate was 10% instead of 5%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico