A boy sits at the top of a 3.00 mlong playground slide, tilted at 41.0°,with hk0.230. How fast is hegoing at the bottom?(Hint: Leave mass as a symbol,and it will cancel out.)(Unit = m/s)

Given data
The sliding distance is s = 3 m
The angle of inclination is 41 degree
The friction coefficient is 0.23
The free-body diagram of the above configuratin is shown below:
The expression for the force in the direction of motion is given as:
[tex]\begin{gathered} ma=mg\sin \theta-f_k \\ ma=mg\sin \theta-\mu_{k_{}}mg\cos \theta \\ a=g\sin \theta-\mu_{k_{}}g\cos \theta \\ a=9.8m/s^{2^{}}\times\sin 41\circ-0.23\times9.8m/s^{2^{}}\times\cos 41\circ \\ a=4.73m/s^2 \end{gathered}[/tex]The expression for the velocity at the bottom is given as:
[tex]\begin{gathered} v^2=2as \\ v=\sqrt[]{2as} \\ v=\sqrt[]{2\times4.73m/s^{2^{}}\times3\text{ m}} \\ v=5.327\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Thus, the velocity of the boy at the bottom is 5.327 m/s.