We know that
• The lounge is 10 feet high, 25 feet wide, and 25 feet long.
,• The diameter of a golf ball is 1.68 inches.
First, we find the volume of a golf ball
[tex]V=\frac{4}{3}\pi r^3[/tex]Where pi=3.14, r=0.84.
[tex]V=\frac{4}{3}\cdot3.14\cdot(0.84)^3=1.33\cdot3.14\cdot0.59=2.46in^3[/tex]The volume of a golf ball is 2.46 cubic inches.
Now, we find the volume of the lounge.
[tex]V_{lounge}=l\cdot h\cdot w=25\cdot10\cdot25=6,250ft^3[/tex]The volume of the lounge is 6,250 cubic feet.
To know the total number of golf balls needed, we just have to divide
[tex]n=\frac{6,250}{2.46}=2,540.7[/tex]