If a factory continuously pumps pollutants into the air at the rate of the quotient of the square root of t and 15 tons per day, then the amount dumped after 3 days is?

If a factory continuously pumps pollutants into the air at the rate of the quotient of the square root of t and 15 tons per day then the amount dumped after 3 d class=

Respuesta :

Given

[tex]D(t)=\frac{10t}{1+2t}[/tex]

To find how much waste will the pumping station deliver during the 8 hour period.

Explanation:

It is given that,

[tex]\begin{equation*} D(t)=\frac{10t}{1+2t} \end{equation*}[/tex]

Then for t=1,

[tex]\begin{gathered} D(1)=\frac{10(1)}{1+2(1)} \\ =\frac{10}{3} \\ =3.33 \end{gathered}[/tex]

For t=2,

[tex]\begin{gathered} D(2)=\frac{10(2)}{1+2(2)} \\ =\frac{20}{5} \\ =4 \end{gathered}[/tex]

For t=3,

[tex]\begin{gathered} D(3)=\frac{10(3)}{1+2(3)} \\ =\frac{30}{7} \\ =4.29 \end{gathered}[/tex]

For t=4,

[tex]\begin{gathered} D(4)=\frac{10(4)}{1+2(4)} \\ =\frac{40}{9} \\ =4.44 \end{gathered}[/tex]

For t=5,

[tex]\begin{gathered} D(5)=\frac{10\times5}{1+2(5)} \\ =\frac{50}{11} \\ =4.55 \end{gathered}[/tex]

For t=6,

[tex]\begin{gathered} D(6)=\frac{10(6)}{1+2(6)} \\ =\frac{60}{13} \\ =4.62 \end{gathered}[/tex]

For t=7,

[tex]\begin{gathered} D(7)=\frac{10(7)}{1+2(7)} \\ =\frac{70}{15} \\ =4.67 \end{gathered}[/tex]

For t=8,

[tex]\begin{gathered} D(8)=\frac{10(8)}{1+2(8)} \\ =\frac{80}{17} \\ =4.71 \end{gathered}[/tex]

Then,

[tex]\begin{gathered} Total\text{ waste}=3.33+4+4.29+4.44+4.55+4.62+4.67+4.71 \\ =34.61 \end{gathered}[/tex]

Hence, the total waste delivered is 34.61.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico