Answer
Energy = 3135 J
Explanation
Given:
Mass of water = 12.5 g
Final temperature = 72 C
Initial temperature = 12 C
Specific heat of water = 4.18 J/g C
Required: Energy
Solution
Q = m x Cp x ΔT
where Q is heat absorbed or released
m is the mass
Cp is the specific heat capacity
ΔT = final temperature - initial temperature
Q = 12.5 g x 4.18 J/gC x (72 - 12 C)
Q = 3135 J