Homework: 3.3Score: 0 of 1 pt3.3.17A standard deck of cards contains 52 cards. One card is selected from the deck.(a) Compute the probability of randomly selecting a three or king(b) Compute the probability of randomly selecting a three or king or five.(c) Compute the probability of randomly selecting a ten or diamond.a. P(three or king) = (Round to three decimal places as needed.)

Respuesta :

(a) Prob(a three or King) =

[tex]\frac{4}{52}+\frac{4}{52}=\frac{8}{52}=\frac{2}{13}=0.15385\approx0.154[/tex]

(b) Prob(a three or King or a five) =

[tex]\frac{4}{52}+\frac{4}{52}+\frac{4}{52}=\frac{16}{52}=\frac{4}{13}=0.30769\approx0.308[/tex]

(c) Prob(a ten or diamond) =

[tex]\frac{1}{52}+\frac{13}{52}=\frac{14}{52}=\frac{7}{26}=0.26923\approx0.269[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS