ANSWER:
117400 N
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
Given:
Pressure difference = 587 Pa
Surface area of the wing = 100 m^2
Speed of the sir below the wing = 80.5 m/s
The weight of the plane is the force due to the pressure difference of upper and lower side of both wings. Therefore:
[tex]\begin{gathered} F=\Delta P\cdot2A \\ F=587\cdot2\cdot100 \\ F=117400\text{ N} \end{gathered}[/tex]The weight is a force of 117400 N.