Respuesta :

We can find the interest using the following formula:

[tex]I=PV\cdot r\cdot t[/tex]

Where:

PV = Present value or initial amount = $29820

r = interest rate = 7% = 0.07

t = time = 5

so:

[tex]\begin{gathered} I=29820\cdot0.07\cdot5 \\ I=10437 \end{gathered}[/tex]

Answer:

$10437

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico