SOLUTION
The given increase in radius is 12cm/s
The after 3 secods the radius of the ripple will be
[tex]\begin{gathered} R=r\times t \\ R=\frac{12cm}{s}\times3s \\ R=36cm \end{gathered}[/tex]
b. A canoe is located at (-36,48)
Consider the image shown below
By using the Pythagorean theorem it follows
[tex]\begin{gathered} R^{}=\sqrt[]{48^2+36^2} \\ R=\sqrt[]{2304+1296} \\ R=\sqrt[]{3600} \\ R=60 \end{gathered}[/tex]
To get how long it will take the ripple to reach the cone, divide R by 12
This gives
[tex]\frac{60}{12}=5[/tex]
Therefore, it will take the ripple 5 seconds to get to the canoe