ANSWER
42°
EXPLANATION
We are given the angle -402°
To find the reference angle, first we have to identify that the given angle has been rotated clockwise on the cordinate system.
That is why it is negative.
First, we have to add 360 degrees to this angle.
That is:
-402 + 360 = -42°
Again, we add 360 to this because it is still negative:
-42 + 360 = 318°
Now, this angle (318°) falls between 270° and 360°.
To find the reference angle, we subtract the angle 318° from 360°
That is:
360 - 318 = 42°
The reference angle is 42°.