Let's start solving this problem by getting first the price of getting 5 items. We have
[tex]\$12.99\times5=\$64.95[/tex]We then get the amount to be discounted by multiplying the total cost of 5 items with the discount percentage. We have
[tex]\$64.95\times0.28=\$18.19[/tex]We then subtract this amount to the total cost of buying the 5 items to get the final answer. We have
[tex]\$64.95-\$18.19=\$46.76[/tex]Answer: $46.76