Respuesta :

Given:

Mass, m = 450 kg

Momentum, p = 1200 kg.m/s

Let's find the velocity.

To find the velocity, apply the momentum formula:

[tex]\rho=m*v[/tex]

Where:

• p is the momentum

,

• m is the mass in kg

,

• v is the velocity in m/s

Plug in the values and solve for v:

[tex]\begin{gathered} 1200=450*v \\ \\ \text{ Divide both sides by 450:} \\ \frac{1200}{450}=\frac{450v}{450} \\ \\ 2.6\text{ = v} \\ \\ v=2.6\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the velocity of moving car is 2.6 m/s.

ANSWER:

2.6 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico