Given the following parameters
[tex]\begin{gathered} \bar{x}=\text{ \$575.00}\Rightarrow\operatorname{mean} \\ \sigma=\text{ \$150.00}\Rightarrow\text{ standard deviation} \\ n=8\Rightarrow\text{ sample size} \\ \text{confidence level=90\%} \end{gathered}[/tex]
Calculate the alpha value
[tex]\begin{gathered} \alpha=1-confidence\text{ level} \\ \alpha=1-\frac{90}{100}=1-0.90=0.1 \end{gathered}[/tex]
Calculate the P-value and critical value
[tex]\begin{gathered} P=\frac{\alpha}{2}=0.05 \\ Degree\text{ of freedom}=n-2=8-2=6 \\ CV=\text{ check 0.05 in the P-value for t-test under DF of 6} \\ CV=1.94 \end{gathered}[/tex]
Calculate the standard error
[tex]\begin{gathered} SE=\frac{\sigma}{\sqrt[]{n}} \\ =\frac{150}{\sqrt[]{8}}=\frac{150}{2.828}=53.04 \end{gathered}[/tex]
Thus, the margin of error is given as
[tex]\begin{gathered} MOE=CV\times SE \\ =1.94\times53.04=102.9 \end{gathered}[/tex]
Therefore the confidence interval will be
[tex]\begin{gathered} CI=\bar{x}\pm MOE \\ =\text{ \$575.00}\pm\text{ \$102.9} \end{gathered}[/tex]
Hence, the final conclusion is option C