MilainaW268171 MilainaW268171
  • 28-10-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate:$10.99 for 12 slices of pizza.

Respuesta :

AldoI173595 AldoI173595
  • 28-10-2022

Given that:

Price for 12 slices of pizza = $10.99

Find the unit rate.

Unit rate per slice

[tex]\begin{gathered} =\frac{10.99}{12} \\ =0.9158 \end{gathered}[/tex]

The unit rate is $0.9158.

Answer Link

Otras preguntas

What happened in the late 1800's to change the way people lived and worked?
I need help please !!!!!
t=e^2/9 solve for e, what would this be thank you.
What do photosynthesis and cellular respiration have in common
How can you compare two ratios?
Why does the ventilatory rate increase during exercise?
The type of relationship described could best be classified as one of
What is the term for the religious movement that asked Americans to emotionally and personally connect to their faith?
Help me pls!!!! I don’t know
Which government agency is responsible for protecting the nation’s transportation systems to ensure freedom of movement for passengers and commerce? A. Environ
ACCESS MORE