we know that
The simple interest formula is equal to
[tex]I=P(rt)[/tex]
[tex]I=P\mleft(rt\mright)[/tex]Part 1
we have
P=$2000
R=7%=7/100=0.07
T=1 year
substitute
[tex]\begin{gathered} I=2,000(0.07\cdot1) \\ I=\$140 \end{gathered}[/tex]Part 2
we have
P=$110
R=5%=5/100=0.05
T=2 year
[tex]\begin{gathered} I=110(0.05\cdot2) \\ I=\$11 \end{gathered}[/tex]Part 3
we have
P=400
R=7%=7/100=0.07
T=2 months =2/360
substitute
[tex]\begin{gathered} I=400(0.07\cdot\frac{2}{360}) \\ I=\$0.16 \end{gathered}[/tex]Part 4
we have
P=$15500
R=7%=7/100=0.07
T=120 days=120/360
[tex]\begin{gathered} I=15500(0.07\cdot\frac{120}{360}) \\ I=\$361.67 \end{gathered}[/tex]