Given:
probability=40%
sample=600
Mean of p:
[tex]\mu_p=0.4[/tex]
Standar desviation:
[tex]\sigma_{\mu p}=\sqrt[\placeholder{⬚}]{\frac{p*q}{n}}[/tex]Where q is equal to:
q=1-p.
Substituing:
[tex]\sigma_{\mu p}=\sqrt[\placeholder{⬚}]{\frac{0.4(1-0.4)}{600}}=0.02[/tex]Approximation for: P(p<0.44), four decimals.
We are going to find de probability finding the z-value.
[tex]\begin{gathered} Z=\frac{x-\mu_p}{\sigma_{\mu p}} \\ \\ Z=\frac{0.44-0.4}{0.02}=2 \end{gathered}[/tex]fOR Z= 2, P(Z)=0.9772
Therefore,
[tex]\begin{gathered} P(\mu_p\leq0.44)=p(Z) \\ p(2)=0.9772 \end{gathered}[/tex]