Respuesta :

Given:

There are given that Jason bought 20 shares of stocks for $58 a share and sold for $67.

Explanation:

To find the value percentage, first, findthe total share for both of the vvalues

So,

First, find the amount for 20 shares.

So,

[tex]58\times20=1160[/tex]

And,

For the sold share:

The total amounts are:

[tex]67\times20=1340[/tex]

Now,

For the percentage:

[tex]\frac{total\text{ sold amount - total bought }}{total\text{ bought}}\times100[/tex]

Then,

Put all the values into above formula:

[tex]\begin{gathered} \frac{total\text{ sold amount-total bought}}{total\text{ bought}}\times100=\frac{1340-1160}{1160}\times100 \\ =\frac{180}{1160}\times100 \\ =0.155\times100 \\ =15.5 \end{gathered}[/tex]

Final answer:

Hence, the value of a percentage return is 15.5%

q

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico