An airplane flying at 222 meters per second passes over a region where Earth's magnetic field is 5.79 x 10-5 teslas and is nearly vertical. What voltage is induced between the plane's wing tips, which are 68.1 meters apart? Include units in your answer. Answer must be in 3 significant digits.

Respuesta :

Given:

Velocity of the plane = 222 m/s

Magnetic field of the region = 5.79 x 10⁻⁵ T

Distance between wing tis = 68.1 m

Let's find the induced voltage between the plane's wing tips.

First apply the rate of change of area between the wing tips:

[tex]r=v*d[/tex]

Where:

r is the rate of change of area

v is the velocity of plane

d is the distance between wing tips

Thus, we have:

[tex]r=222*68.1=15118.2\text{ m}^2\text{ /s}[/tex]

Now, to find the induced voltage, apply the formula:

[tex]v_{ind}=r*T[/tex]

Plug in the values and solve for the induced voltage:

[tex]\begin{gathered} v_{ind}=15118.2*5.79\times10^{-5} \\ \\ v_{ind}=0.875\text{ v} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the induced voltage is 0.875 volts.

ANSWER:

0.875 v

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico