Respuesta :

Answer:

98.079grams

Explanations:

The formula for calculating the moles of H2SO4 required is expressed as:

[tex]\begin{gathered} mole=molarity\times volume \\ mole=2M\times0.5L \\ mole\text{ }of\text{ H}_2SO_4=1mole \end{gathered}[/tex]

Calculate the mass of H2SO4

Mass = mole * molar mass

Mass = 1 mole * 98.079g/mol

Mass of H2SO4 = 98.079 grams

Hence the mass of H2SO4 needed to make 0.5 L of a 2M solution of H2SO4 is 98.079grams

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico