What is the maximum speed at which a car can safely travel around a circular track of radius 142 meters if the coefficient of friction between the tires and the road is 1.07? Include units in your answer.

Respuesta :

We have the next information

r=radius=142m

k=coeffcient of friction=1.07

The maximum frictional force is

[tex]F=\text{kmg}[/tex]

where F is the frictional force, k is the coefficient of friction, m is the mass and g is the gravity.

Also for the centripetal force we have the next formula

[tex]F=\frac{mv^2}{r}[/tex]

where F is the force, m is the mass , v the speed and r is the radius

we have an equivalence between the two formulas

[tex]\frac{mv^2}{r}=\text{kmg}[/tex]

then we simplify and we isolate the speed

[tex]v=\sqrt[]{\text{krg}}[/tex]

we substitute the values

[tex]v=\sqrt[]{(1.07)(142)(9.8)}[/tex]

the maximum speed is

[tex]v=38.6\text{ m/s}[/tex]

ANSWER

v=38.6 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico