We have the following equation to find the simple interes:
[tex]I=P\cdot n\cdot r[/tex]where P is the principal amount, r is the rate and n is the time period.
In this case, we have the following:
[tex]\begin{gathered} P=6000 \\ n=4\%=0.04 \\ n=1 \\ \Rightarrow I=6000\cdot0.04\cdot1=240 \\ I=240 \end{gathered}[/tex]thus, the interest after 1 year is $240.
To find the future value, we can add the interest to the principal amount to get:
[tex]F=6000+240=6240[/tex]therefore, the future value is $6240