An automobile travels 81.8 kmkm on 4.79 LL of gasoline. What is the gas mileage for the automobile in miles per gallon?

1. Distance travellled by automobile = 81.8km
• 81.8km x (1 mile /1.609km) = 50.839 miles
2. Volume of gasoline used = 4.79L
• 4.79 L * (1gallon/3.78L) =1.267 gallons.
3. Gas Mileage = Distance / Volume
=50.839 miles/ 1.267 gallons.
=40.125 miles/gallons
• This means that gas milleage is 40.125miles/gallons .