Answer:
frequency: 600 Hz
Wavelength: 0.572 m
Explanation:
The frequency of the sound is equivalent to the number of beats per second, so the frequency is 600 Hz.
Then, we can calculate the wavelength as follows
[tex]\lambda=\frac{v}{f}[/tex]Where v is the speed and f is the frequency. Replacing v = 343 m/s and f = 600 Hz, we get:
[tex]\lambda=\frac{343\text{ m/s}}{600\text{ Hz}}=0.572\text{ m}[/tex]Therefore, the wavelength is 0.572 m.