Given:
• Speed of sound in air, v = 344 m/s
,• Frequency of wave in solid = 17 kHz.
Let's find the wavelength if the speed of sound in a solid medium is 15 times greater than that in air.
Apply the formula:
[tex]\lambda=\frac{v}{f}[/tex]Where:
• λ is the wavelength in m/s
,• v is the speed of sound in a solid medium in meters (m).
,• f is the frequency in Hz.
Since the speed of sound in a solid medium is 15 times greater than the speed of sound in air, the speed of sound in a solid medium will be:
[tex]v=v_{air}*15=344*15=5160\text{ m/s}[/tex]Now, the wavelength will be:
[tex]\begin{gathered} \lambda=\frac{5160}{17\times10^3} \\ \\ \lambda=0.304\text{ m} \end{gathered}[/tex]Therefore, the wavelength is 0.304 m.
ANSWER:
0.304 m