A mover carries a couch with a mass of 95 kg a distance of 10 meters up the stairs. How much potential energy does the couch have?

Respuesta :

ANSWER:

9310 Joules

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

We have that the potential energy formula is the following:

[tex]\begin{gathered} E_P=m\cdot g\cdot h \\ \text{ where:} \\ m=\text{ mass = 95 kg} \\ g\text{ = gravitational force = 9.8 }\frac{m}{s^2} \\ h\text{ = height = 10 m} \end{gathered}[/tex]

We replace and calculate the potential energy:

[tex]\begin{gathered} E_P=95\cdot9.8\cdot10 \\ E_P=9310m^2\cdot\operatorname{kg}/s^2=9310\text{ J} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico