23.
Given,
Voltage , V=12V
Current, I=1.8 A
To find
The resistance in the circuit
Explanation
We know
By Ohm's law,
[tex]V=RI[/tex]where R is th6e resistance
Putting the values,
[tex]\begin{gathered} 12=R\times1.8 \\ \Rightarrow R=6.67A \end{gathered}[/tex]Conclusion
The resistance is 6.67A